“Kioski Troski” – kurs o zdrowiu psychicznym dla kadr kultury z Warszawy.
“Kioski Troski” – kurs o zdrowiu psychicznym dla kadr kultury z Warszawy.
„Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej” to projekt edukacyjny, którego celem jest wsparcie organizacji i instytucji samorządowych chcących łączyć wolontariuszki i wolontariuszy 60+ oraz uchodźczynie i uchodźców poprzez konwersacje w języku polskim.
Nowe Relacje – Działania na Rzecz Włączenia i Integracji Międzypokoleniowej Osób z Ukrainy z Doświadczeniem Uchodźczym” to program grantowy, którego głównym założeniem jest wsparcie projektów na rzecz włączenia społecznego i adaptacji uchodźców i uchodźczyń wojennych z Ukrainy w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku 50+, w tym także osób z niepełnosprawnościami.
Międzypokoleniowy kurs online dla osób zainteresowanych tematyką międzypokoleniowości i chcących działać na rzecz innych, w szczególności skierowany do animatorów kultury, słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, pracowników bibliotek i domów kultury, społeczników.
Projekt inkubacyjny z możliwością uzyskania grantu na innowacje społeczne na rzecz osób starszych. W ramach kilkumiesięcznej współpracy wspieramy innowatorów w stworzeniu gotowego rozwiązania, które będzie możliwe do wdrożenia przez zainteresowane organizacje, instytucje, samorządy, firmy, społeczników w całej Polsce.
Coraz więcej osób pracujących w instytucjach kultury zdaje sobie sprawę, że osoby starsze będą (a może już są) jedną z największych grup odbiorców ich działań. Aby pomóc im przygotować się do „srebrnej rewolucji” przygotowaliśmy kurs pracy z osobami starszymi.
Projekt “Polska dla początkujących i zaawansowanych” jest innowacją społeczną, która łączy dwie grupy osoby z doświadczeniem migracji oraz seniorów i seniorki – które rzadko wchodzą ze sobą w kontakt, jednak w naszej ocenie mogą sobie wzajemnie wiele zaoferować.
Konkurs ”Seniorzy w akcji” zrodził się z przekonania, że pasja i chęć działania są niezależne od wieku. Ludzie, którzy przez całe życie byli aktywni i przedsiębiorczy, po przejściu na emeryturę w naturalny sposób szukają nowych przestrzeni do samorealizacji.
Projekt “Seniorzy w sieci” przygotowaliśmy z myślą o potrzebach współczesnych seniorów. Ma on charakter edukacyjny i dotyczy kompetencji medialnych seniorów.
W ramach projektu uniwersytety trzeciego wieku otrzymują roczne wsparcie w budowaniu grup wolontariuszy, którzy chcą działać nie tylko na rzecz otoczenia i społeczności lokalnych, ale również na rzecz rozwoju swojego UTW.
Projekt „Tandem. Mentoring 55+” to pilotaż działań mentoringowych opartych o partnerską relację dwóch pokoleń. Do projektu zaprosiliśmy osoby 55+, które podzieliły się swoją pasją, zainteresowaniami, wolnym czasem, z młodszym pokoleniem, na zasadzie regularnych spotkań 1 na 1: osoba 55+ i dziecko w wieku 8-13 lat.
Działania edukacyjne angażujące wolontariuszy i wolontariuszki 60+ do wspólnych działań z migrantami i migrantkami mieszkającymi w Warszawie.
Jest to zbiór scenariuszy działań społeczno-kulturalnych, które prezentujemy w formie publikacji i strony internetowej.
Projekt “AUTENTYZM. Rodzina. Archiwum. Historia.” to kontynuacja działań skierowanych do dorosłych osób ze spektrum autyzmem. W ramach projektu zostały zrealizowane warsztaty, wystawa wraz z wernisażem a także seminarium dla pracowników instytucji kultury. Działania były prowadzone w partnerstwie z Domem Spotkań z Historią oraz Fundacją SYNAPSIS. Nad artystyczną spójnością przedsięwzięcia czuwał Kobas Laksa – artysta sztuk wizualnych.
Działania „Stołeczni Społeczni – Sieć Animatorów Warszawskich”, realizowane w ramach projektu „Warszawa Lokalnie”, wspierające aktywnych warszawiaków.
Polsko-białoruski projekt zrealizowany przez młodych fotografów dokumentalnych. Młodzi twórcy stworzyli autorskie i społecznie zaangażowane projekty fotograficzne. Szukali tego, to wspólne i tego, co różne w nich samych, oraz w ich myśleniu o fotografii, o historii i o współczesności obu krajów.
Projekt Zoomu na Rady Seniorów. Uniwersytet Obywatelski ma na celu wzmocnienie współpracy rad seniorów z samorządem lokalnym, aby miała ona wymiar partnerski.
Projektem “Zoom na domy kultury. Mołdawia” pragnęliśmy przenieść do Mołdawii najlepsze polskie praktyki i doświadczenia związane z uspołecznianiem domów kultury i tworzeniem ich nowej roli w obliczu przemian gospodarczych oraz ustrojowych.
Lokomotywa Zmian to projekt, w którym w partnerstwie z Centrum Wolontariatu i Volunteer Center Tysvaer wspieramy rozwój wolontariatu pracowniczego w firmach. Nasze organizacje łączą w sobie wieloletnie doświadczenia w zakresie wspierania wolontariatu, pracy z osobami 55+ i cel aby szerzyć ideę angażowania osób dojrzałych w projekty wolontariackie wzmacniające aktywne postawy obywatelskie poprzez realizowanie własnych pasji.
Miejskie laboratorium medialno-obywatelskie uruchomione w dwóch średnich miastach w Polsce. Połączyliśmy potencjał lokalnych organizacji pozarządowych pracujących z młodzieżą, miejskich aktywistów i ekspertów z dziedziny nowych mediów i nowych technologii. Wszystko po to, by zwiększać obywatelską świadomość i wzmocnić wpływ młodych mieszkańców na przestrzeń, w której żyją.
W ramach programu nasi Latający Animatorzy odwiedzili siedem instytucji kultury z małych miejscowości, z którymi wypracowali nieszablonowe rozwiązania i pomysły na działania zainspirowane dziełami polskiej sztuki nowoczesnej.
Warszawa Lab to multimedialny projekt, w którym film, fotografia i nowe media służą do odkrywania i zmieniania Warszawy.
Była to kontynuacja pracy wokół historii i pamięci na ziemiach objętych powojennymi przesiedleniami.
Projekt powstał dla młodych kobiet aktywnie działających w sektorze kultury.
Wystawa fotografii i krótkich opowieści o magicznych i niesamowitych miejscach Mazowsza.
Program dla promowania postaw tolerancji i otwartości.
„Szufladaitelewizor” to projekt, w którym poszukiwano nowego spojrzenia na Warszawę przez młodych ludzi.
„Zoom na UTW”, to ogólnopolskie badanie uniwersytetów trzeciego wieku realizowane przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę we współpracy naukowej z Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Szkoła stanowi nowatorską i potrzebną formę wspierania osób 50+ w roli dziadków. Przygotowuje także osoby starsze do wolontariatu na rzecz dzieci np. jako „przyszywani dziadkowie”.
Program „Tożsamości odzyskane” powstał z myślą o tych działaniach w Polsce, które podejmują się pracy wokół historii i pamięci na ziemiach objętych powojennymi przesiedleniami.
Projekt 1/1 Mistrz i Uczeń było to spotkanie 10 młodych twórców z całej Polski z 10 wyjątkowymi mentorami.
„Zoom na rady seniorów”, było to ogólnopolskie badanie Rad Seniorów z całej Polski oraz projekt współpracy z partnerstwami rad seniorów i samorządów gminnych.