Już po raz jedenasty Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do współpracy uniwersytety trzeciego wieku z całej Polski zainteresowane prowadzeniem działań na rzecz lokalnych społeczności. To nie tylko możliwość rozwoju umiejętności i nawiązania wzmacniających relacji między słuchaczkami i słuchaczami UTW, ale też szansa na pozyskanie mikrograntów. Nabór zgłoszeń do projektu trwa do … Czytaj dalej „Trwa nabór do projektu “UTW dla społeczności””
W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego ogłaszamy rekrutację na kurs o zdrowiu psychicznym dla animatorów/rek kultury i edukatorów/rek oraz osób, które pracują i zarządzają warszawskimi instytucjami kultury i organizacjami społecznymi działających w obszarze kultury. “Kioski Troski” mają zwiększyć wiedzę i kompetencje kadr kultury w obszarze zdrowia psychicznego. Dzięki tej wiedzy w przyszłości łatwiej będzie projektować działania … Czytaj dalej „Zapraszamy na „KIOSKI TROSKI – kurs o zdrowiu psychicznym dla kadr kultury””
Czy coraz większa liczba osób starszych w naszym społeczeństwie oznacza groźnie brzmiące srebrne tsunami? A może warto wykorzystać potencjał osób 60+ ? Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” odpowiada na aktualne wyzwania społeczne i od lat wspiera starszych dorosłych w zmienianiu świata na lepsze. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, który świętujemy 1 października dziękujemy seniorkom i … Czytaj dalej „Międzynarodowy Dzień Osób Starszych”
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” i Polskie Forum Migracyjne odpowiedziały na pojawiające się wyzwania społeczne związane z kryzysem uchodźczym osób w wieku 50+. Poprzez realizację programu “Nowe Relacje”, stworzyliśmy przestrzeń do innowacyjnych rozwiązań i głębokiej pracy ze społecznościami lokalnymi w dziesięciu miastach w Polsce. Na bazie doświadczeń stworzyliśmy raport z badań, którym dzielimy się z każdym, … Czytaj dalej „Jak budować relacje z osobami uchodźczymi 50+ z Ukrainy? Premiera raportu i podcastu programu “Nowe Relacje””
W ramach kontynuacji projektu edukacyjnego “Polska dla Początkujących i Zaawansowanych – Podaj Dalej”, którego obecna edycja trwa już od kilku miesięcy i bierze w niej udział 120 par polsko-zagranicznych, stworzyliśmy wspólnie z naszym partnerem – Polskim Forum Migracyjnym kompendium wiedzy w formie podręcznika. To gotowy scenariusz, jak wprowadzić w swojej instytucji czy organizacji konwersacje 1:1 … Czytaj dalej „Podręcznik: Jak zorganizować konwersacje osób 60+i osób z doświadczeniem migranckim bądź uchodźczym”
Trwają zapisy na bezpłatny kurs “Archipelag Pokoleń w edycji LATO 2023. Zapraszamy do udziału edukatorki/ów, trenerki/ów, animatorki/ów kultury, słuchaczki/y uniwersytetów trzeciego wieku, przedstawicielki/i NGOsów, pracowniczki/ów bibliotek i instytucji kultury, społeczniczki/ów i wolontariuszki/y. Każdego, kto interesuje się działaniami międzypokoleniowymi. W latach 2020-2022 odbyło się już pięć edycji , w których uczestniczyło blisko 400 osób! NA CZYM … Czytaj dalej „Zapraszamy na wyprawę przez Archipelag Pokoleń”
Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie „Targowisko. Innowacje społeczne wobec starzenia się”. Już 24 maja w Centrum Kreatywności Targowa spotkają się autorzy innowacji społecznych, by opowiedzieć o najlepszych rozwiązaniach. Targowisko to unikalna okazja, by spotkać się z innowatorami i innowatorkami i poznać nie tylko 7 najlepszych rozwiązań wyłonionych spośród pięciuset, ale również wiele innych. Termin: 24.05.2023 r. … Czytaj dalej „Targowisko. Innowacje społeczne wobec starzenia się”
Przedstawiamy pierwszą innowację społeczną wybraną spośród 500 innowacji społecznych w Generatorze Innowacji. Sieci Wsparcia 2. Uwaga! To temat tabu: „Psychoseksualność osób w wieku senioralnym”. Przełamujemy stereotypy i mówimy o tym, co ukryte i niewypowiedziane. Każdy, również mieszkanka i mieszkaniec domu seniora, niezależnie od wieku i psychicznej sprawności, ma prawo do seksualności. Innowacja społeczna „Psychoseksualność osób … Czytaj dalej „Uwaga! To temat tabu”
Już po raz 16 zapraszamy osoby starsze – samodzielnie lub w tandemie międzypokoleniowym – do zgłaszania swoich pomysłów na projekty społeczne w ramach konkursu „Seniorzy w akcji”. W ramach tegorocznej edycji w szczególności poszukujemy działań: Jak co roku zapewniamy nie tylko dotacje (w wysokości od 11 tys. do 17 tys. złotych), ale i wsparcie merytoryczne obejmujące: Zgłoszenia przyjmujemy przez formularz online: https://zgloszenie-swa2023.webankieta.pl/ Zanim zaczniesz wypełniać formularz, zbierz wymagane informacje. Listę pytań … Czytaj dalej „Przyszłość zmieniamy teraz”
Pamiętajcie o nas przy rozliczaniu deklaracji PIT. W tym roku zbieramy 1,5% na rzecz seniorek/seniorów prowadzących konwersacje językowe z uchodźczyniami/uchodźcami oraz migrantkami/migrantami w ramach projektu edukacyjnego „Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej!”. Brakuje nam środków na szkolenia i materiały warsztatowe. Będziemy wdzięczni za każdą złotówkę. Wpisz w formularzu PIT nasz nr KRS: 0000084092. … Czytaj dalej „1,5% na program seniorsko-uchodźczy”
Zapytanie ofertowe – realizacja usług w zakresie usługi wykonania zdjęć (wraz z podstawową postprodukcją) do kampanii społecznej promującej innowacje społeczne Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zaprasza Państwa do udziału w konkursie ofert na realizację usługi wykonania zdjęć (wraz z podstawową postprodukcją) do kampanii społecznej promującej innowacje społeczne dotyczących m.in: seksualności osób starszych) dostępności muzeów dla osób z … Czytaj dalej „ZAPYTANIE OFERTOWE NR 1/2023/POW”
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zaprasza Państwa do udziału w konkursie ofert na realizację usługi w zakresie opracowania opinii prawnych dla 31 innowacyjnych rozwiązań. Opinie prawne mają na celu umożliwienia oceny wymagań prawnych oraz ryzyk prawnych związanych z wdrożeniem rozwiązania w wybranym przez innowatora typie użytkownika Przedmiot Zamówienia realizowany będzie w okresie od Przedmiot Zamówienia realizowany … Czytaj dalej „ZAPYTANIE OFERTOWE NR 2/2023/POWER/BK”
Zastanawiasz się, co zrobić, aby być jak najdłużej sprawnym i w formie? Jak się ustrzec przed upadkiem i długo cieszyć się zdrowiem? A może masz starszych rodziców i chcesz dowiedzieć się, jak im pomóc zorganizować przestrzeń w domu, aby byli jak najdłużej samodzielni? Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, zapraszamy na bezpłatny webinar, który … Czytaj dalej „Zaproszenie na webinar”
Ruszyła rekrutacja do projektu “Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej!”. Zapraszamy organizacje i instytucje zainteresowane wprowadzeniem do swoich działań konwersacji osób starszych i działaniami na rzecz społeczności lokalnej. „Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej” to projekt edukacyjny, którego celem jest wsparcie organizacji i instytucji samorządowych chcących łączyć wolontariuszki i wolontariuszy 60+ oraz … Czytaj dalej „“Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej!” Ruszyła rekrutacja do projektu”
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zaprasza Państwa do udziału w konkursie ofert na realizację usługi w zakresie promocji 7 innowacji społecznych w okresie od dnia podpisania Umowy (styczeń 2023) do końca czerwca 2023. Celem innowacji społecznych jest poprawa jakości życia osób starszych. By lepiej zrozumieć czym jest innowacja – tutaj znajdą Państwo przykłady takich innowacji z … Czytaj dalej „Konkurs ofert”
20. urodziny „ę” były nie tylko okazją do świętowania, ale również sprzyjały refleksji. W 2022 roku po raz kolejny staraliśmy się kontynuować to, w czym jesteśmy najlepsi, ale też odpowiadaliśmy na nowe społeczne wyzwania. Do naszych działań zapraszaliśmy młodych, seniorów, innowatorów społecznych, pracowników sektora kultury oraz nowych mieszkańców – uchodźców z Ukrainy. Ponad 5000 osób … Czytaj dalej „To był ważny rok”
Pracujesz z seniorami? Działasz w organizacji skupiającej seniorów-wolontariuszy? A może prowadzisz działania wspierające uchodźców i uchodźczynie lub chciałbyś zacząć tego typu działalność? Pomożemy Ci w tym! Mamy pomysł, który łączy zasoby, wiedzę i doświadczenie wolontariuszek i wolontariuszy 60+ oraz uchodźczynie/uchodźców, którzy zamieszkali w Polsce. Z naszą pomocą KROK PO KROKU zrealizujesz konwersacje językowe 1 na … Czytaj dalej „Konwersacje językowe dla seniorów i uchodźców – zapraszamy do nowego projektu”
Zakończyliśmy nabór do aktualnej edycji kursu online „Seniorzy w sieci”, którego celem jest edukowanie i rozwijanie kompetencji medialnych u osób 60+. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Spotkanie powitalne już 1 grudnia. Zapraszamy! Przypominamy, że kurs składa się z 3 modułów, z których każdy trwa ok. 3 tygodni (spotkania warsztatowe są zaplanowane w poniedziałki i wtorki do … Czytaj dalej „Seniorzy w sieci – nabór zakończony”
Trwa nabór do kolejnej edycji kursu online „Seniorzy w sieci”, którego celem jest edukowanie i rozwijanie kompetencji medialnych u osób 60+. Uczestnicy kursu poznają metody prawidłowego czytania informacji w Internecie, nauczą się dbania o bezpieczeństwo i prywatność w sieci oraz dowiedzą się jak kreować własną przestrzeń poprzez tworzenie stron internetowych czy aktywne korzystanie z mediów … Czytaj dalej „Rozgość się w sieci, jesteś u siebie”
Za nami I zjazd uczestniczek i uczestników programu „Nowe relacje”. Dziękujemy za Waszą obecność w Warszawie oraz bezcenną wymianę doświadczeń. Były to dni wypełnione pracą warsztatową, rozmowami i przede wszystkim integracją międzypokoleniową oraz międzykulturową. Rozmawialiśmy m.in. o pracy w środowisku migranckim i uchodźczym, o pomocy psychologicznej, o działaniach z seniorami, a także o komunikacji i … Czytaj dalej „I zjazd uczestników programu “Nowe relacje””
Już po raz dziesiąty Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do współpracy uniwersytety trzeciego wieku z całej Polski zainteresowane prowadzeniem działań na rzecz społeczności lokalnych. To nie tylko możliwość rozwoju i nawiązania wzmacniających relacji między UTW, ale również szansa na pozyskanie mikrograntów. Nabór zgłoszeń do projektu trwa do 15 listopada 2022 r. … Czytaj dalej „Nabór do X edycji projektu edukacyjnego “UTW dla społeczności””
“Nowe Relacje – Działania na Rzecz Włączenia i Integracji Międzypokoleniowej Osób z Ukrainy z Doświadczeniem Uchodźczym” to program grantowy, którego głównym założeniem jest wsparcie projektów na rzecz włączenia społecznego i adaptacji uchodźców oraz uchodźczyń wojennych z Ukrainy w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku 50+, w tym także osób z niepełnosprawnościami. W projektach powinny … Czytaj dalej „NOWE RELACJE – ruszył nabór wniosków w programie grantowym wspierającym działania na rzecz włączenia i integracji międzypokoleniowej osób z Ukrainy”
Z okazji XV-lecia konkursu „Seniorzy w akcji” mamy specjalny prezent – dwa kursy dla osób pracujących w sektorze kultury w całej POLSCE dotyczące przygotowania oferty skierowanej do seniorek i seniorów. Szczególnie zapraszamy osoby spoza Warszawy, które dotychczas nie mogły brać udziału w warszawskich edycjach kursu. Kurs jest dla Ciebie, jeśli: pracujesz w kulturze planujesz realizację … Czytaj dalej „Projektowanie starości – ogólnopolski, bezpłatny kurs dla kadr kultury”
Za 15 lat w wiek emerytalny będą wchodzić kolejne roczniki pokolenia X, a najstarsi millenialsi urodzeni w latach 80 mierzyć się będą z bliską perspektywą nowej fazy życia? Dynamika współcześnie zachodzących zmian wskazuje, że otoczenie technologiczne i towarzyszące mu zjawiska społeczne, kulturowe oraz ekonomiczne tworzyć będą zmieniające się w czasie środowisko. Jacy zatem za 15 … Czytaj dalej „Jacy są i jacy będą seniorzy i seniorki za 15 lat?”
Realizację projektu „Projektowanie starości” rozpoczęliśmy od szkolenia warszawskich kadr kultury ze środków Miasta Stołecznego Warszawa oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W ramach 6 warszawskich edycji przeszkoliliśmy aż 130 pracowników i pracowniczek kadr kultury z ok. 100 najważniejszych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych i niezależnych animatorów i animatorek. Przeprowadziliśmy 150 godzin kursu, w tym 4 edycje na … Czytaj dalej „Projektowanie starości – podsumowanie edycji warszawskich”
Informujemy, że zmieniliśmy adres z dotychczasowego (ul. Mokotowska 55, 00-542 Warszawa) na: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” ul. Hoża 35 00-681 Warszawa Numery NIP, Regon, KRS pozostają bez zmian. Dotychczasowe adresy mailowe, podobnie jak numery telefonów, również nie ulegają zmianie. Prosimy o aktualizację danych w swoich bazach. Zwracamy się również z prośbą o kierowanie bieżącej korespondencji … Czytaj dalej „Zmiana adresu “ę””
Jak budować relacje międzykulturowe i międzypokoleniowe poprzez konwersacje z języka polskiego? Jak łączyć potrzeby i potencjały osób z doświadczeniem uchodźczym z lokalną społecznością? Jakie są możliwości związane z przybyciem nowych mieszkańców z Ukrainy? O tym wszystkim rozmawialiśmy na konferencji „Nowe relacje”, organizowanej we współpracy z Polskim Forum Migracyjnym. Jeszcze raz pięknie dziękujemy za udział w … Czytaj dalej „Jak budować relacje międzykulturowe i międzypokoleniowe poprzez konwersacje z języka polskiego?”
Konkurs na upowszechnienie innowacji społecznej „Obiady terapeutyczne”, rozwijanej w projekcie „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 1”, rozpisany. W ramach naboru 22 podmioty otrzymają granty na wdrożenie modelu w swoim otoczeniu. Przypominamy, że “Obiady Terapeutyczne” to rozwiązanie, w którym uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej przygotowują zdrowe obiady dla osób starszych, zamieszkałych w okolicy ośrodka i dostarczają je im … Czytaj dalej „Konkurs na upowszechnienie innowacji społecznej „Obiady terapeutyczne””
Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom projektu „Warszawa dla początkujących i zaawansowanych” – to przede wszystkim Was sukces! Do zobaczenia! A tak pracowaliśmy i bawiliśmy się na naszym ostatnim spotkaniu na Jazdowie – efekty to szablony z naszymi hasłami i malunki na chodniku (farby są zmywalne)! Działanie zrealizowane w ramach projektu „Warszawa dla początkujących i zaawansowanych” … Czytaj dalej „Spotkanie uczestników projektu “Warszawa dla początkujących i zaawansowanych” na Jazdowie”
Zapraszamy do zapoznania się z publikacją “Polska dla początkujących i zaawansowanych. Jak łączyć kultury i pokolenia we wspólnych działaniach”, w której dzielimy się w pierwszymi w Polsce doświadczeniami łączenia dwóch środowisk – seniorskiego i migranckiego. Szczegółowo opisujemy metodę integracji polegającej na konwersacjach językowych prowadzonych przez osoby 60+. Publikację kierujemy do społeczników, animatorek, edukatorek i pracowników … Czytaj dalej „Publikacja w ramach projektu “Polska dla początkujących i zaawansowanych””
Trwają zapisy na kurs w edycji LATO 2022. Zapraszamy do udziału edukatorów, trenerów, animatorów kultury, słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, przedstawicieli NGOs, pracowników bibliotek i instytucji kultury, społeczników i wolontariuszy. Każdego, kto interesuje się działaniami międzypokoleniowymi. NA CZYM POLEGA KURS? Archipelag Pokoleń trwa sześć tygodni. Przez ten czas: przeczytacie wiele ciekawych tekstów, pokazujących polskie i zagraniczne doświadczenia … Czytaj dalej „Archipelag Pokoleń – edycja LATO 2022”
Jak budować relacje międzykulturowe i międzypokoleniowe poprzez konwersacje z języka polskiego? Jak łączyć potrzeby i potencjały osób z doświadczeniem uchodźczym z lokalną społecznością? Jakie są możliwości związane z przybyciem nowych mieszkańców z Ukrainy? 24 maja w Campusie Warsaw odbędzie się konferencja o formach budowania relacji z cudzoziemcami, w tym łączących seniorów i osoby z doświadczeniem … Czytaj dalej „“NOWE RELACJE” – konferencja o praktycznych pomysłach na budowanie relacji z cudzoziemcami w lokalnych społecznościach”
Z łezką w oku żegnamy się z Mokotowską 55. Pod tym adresem działaliśmy prawie 14 lat! Odbyliśmy tutaj dziesiątki spotkań, rozmów, dyskusji i wygenerowaliśmy tysiące pomysłów na działania społeczno-kulturalne, ale to nie koniec naszej działalności w centrum stolicy. Zostajemy w Śródmieściu i już od 9 maja będzie można nas znaleźć na Hożej 35 (na razie … Czytaj dalej „Pożegnanie z Mokotowską 55”
czyli o tym, jak do instytucji kultury zaprosić osoby o zróżnicowanych potrzebach Rozmowa z Bartkiem Lisem, socjologiem, badaczem i animatorem kultury pracującym w poznańskim Centrum Kultury ZAMEK Urszula Engelmayer Jak to się stało, że otworzyłeś ZAMEK osobom z ograniczoną samodzielnością? W 2017 roku jako badacz brałem udział w projekcie „Generator Innowacji. Sieci wsparcia”, w którym … Czytaj dalej „Warto się otworzyć”
Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu informacyjnym online dot. XV edycji konkursu „Seniorzy w akcji”. Spotkanie odbędzie się w 2 terminach: 31 marca (czw): 11-124 kwietnia (pon): 18-19 Adresujemy je do osób indywidualnych oraz instytucji kultury, które chciałyby uzyskać więcej informacji przed wysłaniem formularza zgłoszeniowego. Spotkanie odbędzie się na platformie zoom. Aby wziąć w nim udział należy wypełnić zgłoszenie (osobno dla każdej osoby uczestniczącej … Czytaj dalej „Spotkanie informacyjne online”
Rozmowa z Dorotą Ogrodzką, artystką społeczną, pedagożką teatru, reżyserką i badaczką, która współprowadzi Stowarzyszenie Pedagogów Teatru oraz kolektyw artystyczny Laboratorium Teatralno-Społeczne. Urszula Engelmayer Co to jest artywizm? Najkrócej mówiąc, to połączenie aktywizmu ze sztuką. Zapraszamy ludzi, amatorów, do pracy twórczej, warsztatowej, interwencyjnej, by za pomocą sztuki odpowiedzieć na potrzebę społeczną lub zaproponować zmianę. Jak można artywistycznie działać … Czytaj dalej „Sztuka na rzecz zmiany”
Rozmowa z dr Magdaleną Rosochacką-Gmitrzak, adiunktem w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW i członkinią zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Urszula Engelmayer Pandemia COVID-19 wpłynęła na nas wszystkich. Czy można zaobserwować jakieś jej szczególne skutki dla osób starszych? Ujawniła nowe poziomy samotności i izolacji starszych dorosłych osób oraz wzrost ryzyka samozaniedbania w tej grupie. To ogromne … Czytaj dalej „Samozaniedbanie starszych dorosłych osób w pandemii COVID-19”
Może jestem głuchy i mam ponad osiemdziesiąt lat, ale naprawdę nie znoszę być traktowany jak wymagający specjalnej troski pięciolatek tylko z powodu mojego wieku. czyli jak rozmawiamy ze starszymi Ewa Drop i Izabela Cymer Czy chciałbyś, aby ktoś mówił do Ciebie, jakbyś był małym dzieckiem…? Jak byś się czuła, gdyby Twoja mama była nazywana babcią … Czytaj dalej „Uprzejmość? Troska? Czy brak szacunku i stereotypy?”
Ewa Drop i Izabela Cymer Starzenie się dotyczy wszystkich układów i narządów naszego organizmu, ale czy powoduje, że „na starość” stajemy się inni? W powszechnym i nacechowanym stereotypami odbiorze starości, tak właśnie się dzieje. Starsze osoby kojarzone są zazwyczaj z pulą określonych cech, do których należą: upór, roszczeniowość, egoizm, sztywność poglądów. Nierzadko przypisuje się im … Czytaj dalej „Tak naprawdę wciąż jesteśmy tacy sami…?”
czyli kilka słów o osobach z demencją w działaniach kulturalnych i społecznych. Ewa Drop i Izabela Cymer Demencja – starość czy choroba? Ostatnie dekady życia nasuwają powszechne skojarzenia z ciągłym zapominaniem i demencją, kiedyś potocznie nazywaną sklerozą. Bez wątpienia, wiek przyczynia się do powstawania wielu problemów zdrowotnych, w tym poznawczych. Jednak tak jak starość nie … Czytaj dalej „Bycie zapomnianym boli tak samo jak utrata pamięci”
Jesteśmy wdzięczni za to, że w 2021 roku mogliśmy kontynuować nasze długoletnie projekty, modyfikować istniejące pomysły i realizować nowe przedsięwzięcia. W tym roku, pełnym wyzwań, przydała nam się odporność i elastyczność wyćwiczona w 2020. Lawirując pomiędzy offline a on-line zapraszaliśmy do naszych działań młodych, seniorów, innowatorów społecznych, pracowników sektora kultury. Badaliśmy ważne zjawiska społeczne i … Czytaj dalej „Podsumowanie 2021”
Projekt realizowany jako część programu “Counter Disinformation among Vulnerable Populations in Central Europe” realizowanego w 4 krajach: Polska (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”), Czechy (Transitions), Słowacja (Memo98), Węgry (Center of Independent Journalism). Ze względu na pandemię COVID-19 realizowany całkowicie w formule online. Składał się z kursu online, który odbywał się od października do grudnia 2020. Do udziału w kursie zgłosiło się … Czytaj dalej „Seniorzy w sieci 2020 – podsumowanie”
Projekt realizowany jako część programu „Seniors and Disinformation in the V4” („Seniorzy i dezinformacja w krajach wyszehradzkich”), w partnerstwie z Transitions (Czechy), Memo98 (Słowacja) oraz Center of Independent Journalism (Węgry). Polskim partnerem projektu było Stowarzyszenie Demagog. Projekt składał się z badania oraz działań edukacyjnych: warsztatów oraz opracowaniem materiałów edukacyjnych: Badanie W ramach projektu przeprowadziliśmy badanie potrzeb i kompetencji … Czytaj dalej „Seniorzy w sieci 2019 – podsumowanie”